مقاله ها

ورق هاردوکس چه کاربردهایی در صنعت دارد؟

کاربرد ورق هاردوکس

کاربرد ورق هاردوکس

مهمترین تفاوت میان ورق هاردوکس (Hardox Steel) و دیگر فولادهای سخت در چقرمگی آنها است. همین ویژگی است که باعث می‌شود تا ورق هاردوکس به عنوان فولاد ساخت و ساز شناخته شود. این ورق ضدسایش را می‌توان بدون از بین رفتن خصوصیات آن خم کرد، جوش داد و ماشینکاری کرد. به دلیل خصوصیات مکانیکی مناسب، این ورق در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد. از مهمترین کاربردهای ورق هاردوکس می‌توان به صنعت بازیافت، راه‌سازی و معدن اشاره کرد. در ادامه به برخی از مهمترین تجهیزات تولیدشده با استفاده از این ورق ضدسایش اشاره می‌کنیم.

کاربرد ورق هاردوکس در عملیات بازیافت

در عملیات بازیافت، مانند تکه تکه کردن ضایعات، به تجهیزات زیادی نیاز است. چنین فرایندهایی می‌توانند هزینه‌های هنگفتی را به همراه داشته باشند، به خصوص اگر تجهیزات به کار گرفته شده به آسانی خورده و ساییده شوند. به همین دلیل استفاده از موادی که به آسانی آسیب نبیند بسیار ضروری است. در چنین مواردی فولاد ضدسایش هاردوکس راه حل بسیار مناسبی است.

کاربرد ورق هاردوکس در عملیات بازیافت

کامیون‌های حمل زباله

با افزایش سختی در ورق هاردوکس، می‌توان کامیون‌هایی سبک‌تر و در عین حال با ظرفیت بیشتر ساخت. بنابراین گرید ۴۰۰ و ۴۵۰ انتخاب مناسبی هستند. برای ساخت تیغه‌های داخل این کامیون‌ها از هاردوکس ۴۵۰ یا ۵۰۰ استفاده می‌شود.

قلاب‌ و چنگک

از ورق ضدسایش ۴۵۰ یا ۵۰۰ برای این منظور استفاده می‌شود. این ورق‌ها می‌توانند عمر مفید چنگک‌ها، قلاب‌ها و چنین تجهیزاتی را به طرز قابل توجهی افزایش دهند.

خردکن‌ها

از گریدهای ۵۰۰، ۵۵۰ یا ۶۰۰ برای ساخت دستگاه‌های خردکن استفاده می‌شود. گرید هاردوکس با توجه به درجه سختی اجسامی که توسط ماشین خرد می‌شوند انتخاب خواهد شد. چقرمگی بالای ورق‌های هاردوکس باعث می‌شود تا خردکن مقاومت بسیار خوبی در برابر ترک‌خوردگی و شکست از خود نشان دهد.

چاقوی گرانولاتور

از هاردوکس اکستریم یا ۶۰۰ برای ساخت چاقوهای گرانولاتور استفاده می‌شود. چاقوی گرانولاتور در تکه تکه کردن زباله‌ها به ویژه ضایعات پلاستیکی، لاستیک و کابل کاربرد دارد. به دلیل چقرمگی بالای هاردوکس مقاومت بالایی در برابر تراش دادن ایجاد می‌شود.

سنگ‌شکن‌های چکشی

از هاردوکس ۵۰۰، ۵۵۰ یا ۶۰۰ برای ساخت چکش‌هایی استفاده می‌شود که در خرد کردن ضایعات و مواد معدنی کاربرد دارند. این چکش‌ها باید مقاومت بالایی در برابر ترک خوردگی از خود نشان دهند.

غربال

از هاردوکس ۵۰۰ یا ۴۵۰ برای ساخت غربال و جداکننده‌ها استفاده می‌شود. غربال‌ها معمولا در پروسه بازیافت همزمان به عنوان جداساز و خردکننده به کار می‌روند. در این تجهیزات نیز مقاومت بالا در برابر ترک خوردگی شرط مهم و ضروری است.

تسمه نقاله

از ورق‌های هاردوکس ۴۵۰ یا ۵۰۰ برای تولید تسمه در زنجیره‌های متحرک و نوارهای نقاله استفاده می‌شود.

کانتینرها

از ورق هاردوکس ۴۰۰ یا ۴۵۰ برای ساخت دیواره‌ها و کف کانتینر استفاده می‌شود. این گریدها ترکیبی از چقرمگی و سختی بالا را به همراه می‌آورد که به معنای مقاومت بیشتر در برابر ضربه، فرورفتگی و خوردگی است.

کاربرد ورق هاردوکس در جاده‌سازی

شکافتن زمین برای ساخت جاده به ماشین‌آلات و تجهیزاتی خاص با شرایطی ویژه نیاز دارد. ورق هاردوکس در صنعت راه‌سازی کاربرد فراوانی دارد. حفر زمین و حمل و نقل سنگ‌ها اغلب سایش و خوردگی را به همراه دارد. با استفاده از ورق هاردوکس به عنوان پوشش برای ماشین‌آلات می‌توان عمر مفید و ظرفیت آنها را به شدت افزایش داد. در نتیجه جاده‌ها با سرعت بالاتر و هزینه کمتری ساخته می‌شوند.

کاربرد ورق هاردوکس در جاده‌سازی

چکش هیدرولیکی

از ورق‌های ضدسایش ۴۰۰ یا ۴۵۰ در محفظه چکش‌های هیدرولیکی که در معرض سایش با سنگ قرار دارند استفاده می‌شود.

ماشین‌‌آلات آسفالت

هاردوکس ۴۵۰، ۵۰۰ و ۵۵۰ در ساخت ناودان‌ها یا مجرای سرازیر شن کاربرد دارد. از گرید ۴۵۰ و ۵۰۰ برای دیواره‌های مخزن و کانتینرهای حمل و نقل استفاده می‌شود.

سطل حفاری

گریدهای ۴۵۰، ۵۰۰ و ۵۵۰ در تولید سطل‌های حفاری به کار می‌رود. بسته به شرایط، ممکن است از ورق ضدسایش در تمام سطل یا تنها در لبه‌ی بُرنده و کناره‌ها استفاده شود.

واگن برگردان

از فولاد هاردوکس ۴۵۰ و ۵۰۰ برای ساخت بدنه‌ی واگن برگردان‌ها و بیل‌های مکانیکی بهره می‌برند. این گریدها در این تجهیزات یک ورق ضدسایش فوق العاده را فراهم می‌کند که مقاومت زیادی در برابر ضربه دارد.

بولدوزرها

گرید ۴۵۰، ۵۰۰ و ۵۵۰ در ساخت تیغه بولدوزرها به کار می‌رود.

کاربرد ورق هاردوکس در کاوش و استخراج معادن

عملیات حفاری، کاوش و استخراج معادن روباز به تجهیزات خاصی نیاز دارد. چنین محیط‌هایی غالبا فرسایشی هستند و به ماشین‌آلات ضدسایش نیاز دارند. کاربرد ورق هاردوکس در چنین محیط‌هایی به طرز قابل توجهی هزینه‌ و استهلاک تجهیزات را کاهش خواهد داد.

کاربرد ورق هاردوکس در کاوش و استخراج معادن

بیل‌های مکانیکی

قاشقک بیل‌های مکانیکی را می‌توان از هاردوکس ۴۰۰ یا ۴۵۰ تولید کرد. بهتر است از ورق ضدسایش Hituf برای لبه‌های بُران و از گرید ۵۰۰ و ۵۵۰ برای دیواره‌های قاشقک استفاده کرد.

سنگ‌شکن

از تمام گریدهای ورق هاردوکس می‌توان برای تولید سنگ‌شکن استفاده کرد. انتخاب گرید مناسب بستگی به نوع سنگ‌شکن و شرایط و محیط ساینده دارد.

کامیون کمپرسی

با استفاده از فولاد هاردوکس می‌توان بدنه‌هایی کم وزن با کیفیتی بالا و مقاوم در برابر سایش طراحی کرد. دیواره‌ها، کف و قسمت جلویی کامیون را می‌توان با گرید ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ پوشاند.

محفظه تخلیه

در محل تخلیه، از ورق هاردوکس ۴۰۰، ۴۵۰ و ۵۰۰ برای لاین تخلیه استفاده می‌شود.


مطالب مرتبط:

جوشکاری ورق ضدسایش هاردوکس
انواع ورق هاردوکس
آشنایی با ورق هاردوکس و ترکیب شیمیایی آن
راهنمای انتخاب و خرید ورق آلیاژی

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *