مقاله ها

4 نوع مختلف از ورق های آتشخوار

ورق های آتشخوار

ورق های آتشخوار دارای استحکام کششی بالا و درصد تطویل قابل قبول، عموما برای ساخت دیواره مخازن به صورت خم و عدسی به کار گرفته می شوند. ورق آتشخوار در گریدهای مختلف تولید و به بازار عرضه شده که تفاوت گریدهای مختلف این ورق در میزان تحمل فضا و دما، قابلیت عدسی شدن، تست کشش و ضربه است. از انواع ورق آتشخوار میتوان به ورق های A516 و 17Mn4 که از این میان ورق آتشخوار A516 Gr 60 و ورق A516 Gr 70 بیشترین کاربرد را در صنایع مخزن سازی دارند. ترکیب ساختاری ورق ها، آن ها از یکدیگر متمایز می کند. ترکیب شیمیایی ورق آتشخوار نیز، آن را منحصر بفرد کرده است و سبب شده ورق های آتشخوار بتوانند حرارتی از ۵۸۵ تا ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل کنند و در نتیجه این ورق آلیاژی می تواند مایعات و گازها را با درجه حرارت خیلی بالا عبور دهد.

ورق مخزنی

ورق مخزنی نوعی از ورق های آلیاژی می باشد که بیشترین کاربرد را در صنایع مخزن سازی دارد. ورق های مخزنی در صنایع مخزن سازی دیگ های بخار کاربرد بسیاری دارد. همچنین از دیگر موارد استفاده این ورق ها می توان به مخازن تحت فشار، اتصالات و مبدل های تحت فشار، مخازن کروی و تجهیزات انرژی های تجدید پذیر اشاره کرد

ورق A516

این ورق به دلیل تولید به کمک نورد گرم در دسته ورق های گرم قرار می گیرد از گروه ورق های فولادی ساختمانی می باشد و عمدتاً در دو گرید ۶۰ و ۷۰ به بازار عرضه می شود. کاربرد اصلی این ورق در صنایعی که نیاز به سختی بالایی دارند مثل ساخت مخازن جوشی است. این نوع ورق در ۴ گرید اصلی ۵۵، ۶۰، ۶۵ و ۷۰ تولید میشود که تفاوت این گریدها در درصد ترکیب عناصر سازنده ورق، از جمله کربن، منگنز، مولیبدن، کرم و در موارد خاص نیکل وانادیوم و تنگستن می باشد. 

ورق A36

ورق A36 که نیز به کمک نورد گرم و با استانداردهای متعددی تولید میشود از معروف‌ترین و پرکاربردترین ورق فولادی در محیط دریایی است. این ورق، به ورق دریایی نیز معرف است و به منظور طراحی و تولید بدنه کشتی‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مهم ترین ویژگی‌هایی این ورق چقرمگی بالا، دارا بودن استحکام خمشی و مقاوم بودن در برابر آب شور دریا است.

ورق آتشخوار ST52

ورق آتشخوار ST52 که در بخش های وسیعی از صنایع مختلف به کار گرفته می شود از ورق های ساختاری و زیربنایی است. این ورق سیاه به دلیل دارا بودن مقادیر قابل توجه از عناصر سیلیسیوم و منگنز مقاومت در برابر پیچش و خمش، تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی برخوردار است.

ورق 17Mn4

ورق 17Mn4 ورق آلیاژی فولادی و دارای خواص مقاومت به فشار، دمای بالا و بخار آب است. این ورق از گروه فولادهای ساختاری و ساختمانی، در کشورهای اروپای شرقی به ویژه اوکراین با عرض ۲ متر و در ایران توسط فولاد مبارکه با عرض ۵/۱ تولید و عرضه می شود. این ورق آلیاژی فولادی در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و پالایشگاه ها استفاده می شود و همینطور برای ساخت دیگ های بخار، مخازن تحت فشار و لوله های انتقال مایعات داغ، کاربرد فراوانی را دارد و در تماس با بخار آب، حرارت و فشار بالا مقاومت خوبی از خود نشان داده است. این ورق با دارا بودن مقادیر قابل توجه از عناصر سیلیسیم و منگنز از مقاومت بیشتری در برابر پیچش و خمش، تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی برخوردار است.


مقالات مرتبط:

ورق 17MN4 (ورق آتشخوار یا مخزنی) چیست؟
کاربرد ورق 17MN4
ترکیب شیمیایی ورق 17Mn4
نحوه خرید ورق 17MN4
ورق آلیاژی A516 در کدام دسته از ورق ها قرار دارد؟
کاربردهای ورق آلیاژی A516
مشخصات ورق آلیاژی A516
قبل از خرید ورق ST52 به چه مواردی باید توجه کرد؟!

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *