مقاله ها

مقایسه فولاد ST52 و ST37

فولاد ST52

کاربرد فولاد ST52 و ST37

استفاده از فولاد ST52 به جای ST37 معمولا موجب کاهش وزن فولاد مصرفی می شود. از این رو کاربرد آن پیشرفت خوبی در سال های اخیر داشته است. اما این کاربرد بیشتر جنبۀ صنعتی دارد تا ساختمانی. وجود عناصر آلیاژی بیشتر ST52 ، باعث ریزتر شدن ساختمان بلوری آهن و در نتیجه افزایش استحکام آن می شود. همچنین داشتن خواص جوشکاری مناسب، آن را برای استفادۀ صنعتی مناسب‌تر می کند. در مقابل فولاد ST37 انعطاف پذیری کمتر و صلبیت بیشتری دارد که آن را برای استفاده ساختمانی مناسب تر می کند. تولید فولاد ST52 در کشور با توجه به تفاوت قیمت ناچیز نسبت به ST37 و مقاومت بالای آن در برخی موارد به جای ST37 در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد .

متخصصین صنعت ساختمان همواره به دنبال استفاده از مصالح ساختمانی با خواص بهتر بوده اند. چندین دهه از ورود فولاد به صنعت ساختمان می گذرد و با توجه به قیمت مناسب و مقاومت بالا اینگونه از مصالح بیش از سایر مصالح ساختمانی به ویژه مصالح بنایی مورد استفاده قرار گرفته اند. زلزله یکی از حیاتی ترین موضوعات در صنعت ساختمان‌سازی است که اغلب مهندسین عقیده دارند عدم استفادۀ بهینه از فولاد ST52 ممکن است مقاومت به زلزله را کاهش دهد.

خواص مکانیکی ورق ST52

مقاومت کششی 46-630 مگاپاسکال و قدرت تسلیم بیش از 355 مگاپاسکال از خواص مکانیکی ورق ST52 است. خواص مکانیکی این نوع فولاد با بررسی دو  پارامتر تنش تسلیم و مقاومت کششی بررسی میشود. به این صورت که حداکثر استرسی که فولاد در هنگام کشش یا کشیدن قبل از شکستن در برابر آن مقاومت می کند اندازه گیری شده و به آن مقاومت کششی گفته میشود. همچنین حداکثر استرسی که میتواند قبل از شروع دائمی تغییر شکل اعمال شود، قدرت تسلیم نامگذاری میشود.

خواص فیزیکی ورق ST52

چگالی این ورق g/cm3) 8) و ضریب الاستیسیته آن 210 [103 x N/mm2]   است. دمای بازگشت ۸۶۰-۸۹۰  درجه سانتی گراد و سخت شدن از دمای ۸۶۰-۸۹۰ درجه سانتی گراد شروع می شود و سپس بوسیله آب یا روغن کوئنچ می شود. همچنین دمای فرجینگ این ورق  850- 1050 درجه سانتی گراد است. این فولاد علاوه بر ویژگی های ذکر شده از خصوصیت های مهم دیگری مانند مقاومت در برابر پیچش و خمش، تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی بهره مند است. به همین دلیل از این ورق در کاربردهای زیربنایی مختلفی در صنایع مهم استفاده می شود.

آیا استحکام فولاد ST52 با فولاد ST37 برابر است؟

پاسخ این سوال خیر است، زیرا ورق  ST52 به دلیل وجود عناصر آلیاژی دارای مقاومت بیشتری است.

استفاده از کدام نوع ورق مقرون به صرفه تر است؟ ST52 یا ST37

ورق ST52 معمولا موجب کاهش وزن فولاد مصرفی می شود و میتواند مقرون به صرفه باشد.


مطالب مرتبط:

عملیات اکسیژن زدایی و گوگرد زدایی در ورق ST52
مهم ترین ویژگی ورق ST52

ترکیبات شیمیایی ورق فولادی ST52

مقایسه فولادهای ST37 و ST52

کاربرد ورق فولادی ST52

در انتخاب ورق ST52 به چه مواردی باید توجه کرد؟
تست ورق های ST52 پیش از خرید

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *