مقاله ها

قبل از خرید ورق ST52 به چه مواردی باید توجه کرد؟!

خرید ورق ST52

خرید ورق ST52

ورق ST52  که با نام ورق سیاه آلیاژی نیز شناخته می شود با کاربردهای فراوان در صنایع مادر از آن به عنوان ورق زیربنایی صنعت نیز نام برده می شود. این ورق آلیاژی در ساختمان سازی، پل سازی، پروژه های سازه ای، ساخت ریل و صنایع دیگر کاربرد دارد که در این مقاله قصد داریم به بررسی نکات پیش از خرید ورق ST52  بپردازیم.

ابعاد ورق ST52

ورق ST52 توسط کارخانه های فولاد مبارکه اصفهان و اکسین اهواز  در ابعاد ۱۵۰۰*۶۰۰۰ میلیمتر و ۲۰۰۰*۶۰۰۰ میلیمتر عرضه می شود. ورق ST52  به صورت تسمه و میلگرد نیز تولید و قابل عرضه می باشد. این ورق در ضخامت های کمتر از ۴۰ میلیمتر، دارای تاب ارتجاعی حدود  ۳۵۰ و  توان کششی کمینه ۴۹۰ و بیشینه ۶۸۰ نیوتن بر میلی متر مربع می باشد.

در انتخاب ورق ST52 به چه مواردی باید توجه کرد؟

 ST به معنی یک ساختار فولاد کربنی کلی است، که برای عملیات حرارتی در نظر گرفته نمی شود (به غیر از عملیات حرارتی که به طور طبیعی در هنگام خنک شدن از عملیات نورد گرم اتفاق می افتد). و ۵۲ به معنی حداقل استحکام کششی ۵۲ کیلوگرم در هر میلیمتر مربع است. در واحدهای SI ، این عدد ۵۱۰ مگاپاسکال است. به این صورت که ST52 به این معناست که این فولاد حاوی ۵۲ کیلوگرم استحکام کششی در ۱ میلیمتر مربع است. عددی که بعد از ۵۲ قرار می گیرد و بوسیله یک خط تیره از آن جدا می شود، نشان دهنده درجه کیفیت آن فولاد است به طور مثال ورق st52-3 نشان دهنده فولاد ساختمانی با استحکام کششی ۵۲۰ نیوتن بر میلی متر مربع و با درجه کیفیت ۳ می باشد.

نحوه محاسبه وزن ST52

برای محاسبه وزن ST52 فقط کافیست عدد ۷.۸ که چگالی ورق ST52 است را در  طول، عرض و ضخامت ضرب کنید. نکته مهم این است که هنگام ضرب کردن، طول و عرض را برحسب متر و ضخامت را برحسب میلی‌متر وارد نمایید تا بتوانید وزن را محاسبه کنید.

تست ورق ST52 پیش از خرید

یکی از نکات بسیار مهم در خرید ورق ST52 نرمالایز و یا استاندارد بودن آن است که در جهت اطمینان خاطر از استاندارد این ورق به صورت ST52-3N به مشتریان عرضه می گردد که حرف N از واژه Normalized گرفته شده است. همچنین تست UT که به التراسونیک نیز معروف است  برای ورق های بالای ضخامت ۵۰ میلی متر اجباری است. در تست UT عیوبی همانند انقباض، ترکیدگی، خوردگی، پوسته شدن، خلل و تمامی حفره های احتمالی در روی ورق توسط امواج صوت با فرکانس بالا مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.


مطالب مرتبط:

وجه تمایز ورق ST52 با ورق های دیگر

عملیات اکسیژن زدایی و گوگرد زدایی در ورق ST52
مهم ترین ویژگی ورق ST52
خواص مکانیکی و فیزیکی ورق ST52
مقایسه فولادهای ST37 و ST52
کاربرد فولادهای ST37 و ST52
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *